wrapper

سرتیتر مطالب

گفت‌وگوی اختصاصی با آیت‎الله «حاج شیخ‎علی صافی‎اصفهانی» به‎انگیزه اعطای حکم تولیت حسینیه اصفهانی‌ها در کربلا

اعتباری دیگر به افتخارات اصفهان اضافه شد

اعطای حکم تولیت حسینیه اصفهانی‎ها در کربلا از سوی مرجع شیعیان عراق به آیت‌الله «صافی‎اصفهانی» و موقعیت ویژه این حسینیه، انگیزه‌ای شد تا ضمن گفت‌وگو با تولیت جدید، از کم وکیف قضیه آگاه شویم.

 

نخست درباره موقعیت مکانی و اهمیت این «حسینیه» بفرمایید

این حسینیه در کربلای مقدس، خیابان قبله، مقابل مرقد علامه ابن فهد حلی قرار دارد. که از چند جهت دارای موقعیت خاصی است. ابتدا اینکه با طرح توسعه‌ حرم دیواربه‎دیوار حرم مطهر امام حسین علیه‌السلام قرار می‌گیرد و فعلاً تا حرم پیاده دو دقیقه است، همچنین تولیت آن در دست حاکم شرع عراق یعنی آیه‌الله العظمی سیستانی قرار داشت وبا توجه به اینکه متقاضیان زیادی حتی خارج از کشور عراق خواهان به دست آوردن تولیت این مکان بودند، موقعیت ویژه‌ای داشت. قبلاً نیز در دوران حکومت صدام این مکان به دستور وی تخریب وتبدیل به پاساژ با مغازه‌های متعددی شده بود.

 


به عنوان وکیل آیت‎الله‎العظمی سیستانی در اصفهان، با چه انگیزه وهدفی قصد به‌دست‎گیری تولیت این حسینیه را داشته‌اید؟

ایام اربعین سال 95 موکبی در کربلا تأسیس کردیم برای خدمت به زائران امام حسین و یک چادر کوچک نیزبرای مراجعات مردم وپاسخ‌گویی به مسائل شرعی آنان. یکی از تجار اصفهان که از نزدیک خدمات خادمان امام حسین (ع) به زائران را مشاهده کرده بود علاقه مند شد و به بنده اعلام داشت چنان‌چه زمینی در اختیار داشتید من برای ساخت آن دریغ نخواهم کرد. از طرفی نیز از حسینیه اصفهانی‌ها که در کربلا وجود داشت و دست حاکم شرع عراق یعنی آیت الله العظمی سیستانی قرار داشت، آگاه بودیم؛ بنابراین بنده به عنوان وکیل آیت الله العظمی سیستانی در اصفهان نامه‌ای نوشتم به ایشان وتقاضای تولیت این حسینه را مطرح کردم. ایشان هم بلافاصله پذیرفتند، بعد از مقدمات کوتاهی حکم تولیت صادر شد. بعد از حکم شرعی برای تولیت قانونی اقدام کردیم، سپس در اوقاف نیز این حکم به ثبت رسید وظرف چند ماه به صورت شرعی وقانونی تولیت این حسینیه به ثبت رسید و رئیس اوقاف کربلا و مسؤلان بلند پایه‌ عتبه‌ عباسیه آمدند اصفهان برای اینکه این مطلب را رسماً اعلام کنند و سند قانونی تولیت را به ما تحویل دهند.

 

واکنش سردمداران عراقی وشخصیت‌های دیگر کشورها نسبت به این حکم چه بود؟

مسئولان عراقی وحتی دیگر شخصیت‌ها خارج از عراق از این تصمیم آیت الله سیستانی بسیار حیرت‌زده شده بودند، چون سال‌های زیادی تقاضای تولیت این حسینیه را داشتند و از اینکه ظرف مدت بیست وچهار ساعت پس از تقاضای اینجانب، این حسینیه وتولیت آن نصیب مردم اصفهان شد بسیار شگفت‎زده شده بودند.

 

برپایی اجلاس مربوط به این تولیت در اصفهان با چه هدفی بود ومیهمانان از چه شهرهایی بودند؟

در ادامه به منظور افتتاحیه حسینیه اصفهانی‌ها در کربلا اجلاسی برگزار کردیم با هدف رسمیت‎بخشی به این حکم؛ همچنین آگاهی مردم اصفهان از این موضوع. از آنجا که در خود کربلا امکان این گردهمایی نبود، گفتیم در اصفهان این کار انجام شود. لذا آقای سیدعدنان موسوی، قائم مقام ریاست عتبه عباسیه به همراه هیئتی از مقامات بلندپایه آن را دعوت کردیم به اصفهان، همچنین فارس طیار رئیس اوقاف کربلا با هیئتی به نمایندگی از سیدعلا موسوی رئیس دیوان وقت شیعه عراق را دعوت کردیم که در این اجلاس حضور داشتند. علمایی از نجف اشرف، قم، مشهد، خرم شهر ومخصوصاً علمای اعلام اصفهان، تجار، بازاریان، سرا ن هیئت‌های اصفهان و شخصیت های سیاسی، فرهنگی از دیگرمدعوین این اجلاسیه بودند

 

پروژه ساخت وتکمیل این حسینیه ازکی آغاز می‌شود و در چند طبقه خواهد بود؟

با توجه به اینکه ساخت این حسینیه پروژه عظیمی است، بنابراین نیاز به طراحی از جانب مهندسان با تجربه وماهر دارد. قرار است به زودی این حسینیه در حدود 14 طبقه ساخته شود که پیش‌بینی شده ان شاءالله اربعین امسال یک طبقه آن برای استفاده زائران اصفهانی آماده خواهد شد با نام «حسینیه‌ اصفهانیها» در کربلا.

 

ارائه خدمات به زائران بر چه مبنایی خواهد بود؟ آیا از شهرهای دیگر این حسینیه زائر می‌پذیرد؟

این حسینیه ظرفیت اسکان و پذیرایی از هزار زائر خواهد داشت با سه وعده غذا وامکانات مجهز. در ایام کثرت زوار مانند اربعین وعید نوروز اولویت با مردم شهر اصفهان است واگر گنجایش داشت از اطراف اصفهان نیز زائر خواهد پذیرفت.

 

با توجه به اینکه در برهه‌ای از تاریخ قرار داریم که بسیاری ازانحرافات بر عقاید مردم دامن می‌زند، قرار گرفتن تولیت این حسینیه در دست جنابعالی چه تأثیری می‌تواند در انتقال فرهنگ شیعه داشته باشد؟

درواقع هدف اصلی ما از به دست گرفتن این تولیت در کنار ارائه خدمات به زائران ابا عبدالله (ع) انجام اقدامات فرهنگی وبیان صحیح احکام ومعارف مذهبی است. به همین منظور بخشی از حسینیه را بعد از تکمیل در آینده اختصاص خواهیم داد به امور فرهنگی تا ضمن پاسخ‌گویی به پرسش‌های شرعی مراجعان، هدف از قیام عاشورا ومکتب حسینی با تبیین معارف حقه جعفری به دور از انحرافات را برای مردم بازگو کنیم.

درباره ما

آیت الله علی صافی اصفهانی اصول فقه را نزد مرحوم آیت ا... صالحی. حاشیه ملاعبدا... را نزد آقای خسرو شاهی. منظومه را نزد آیت ا... انصاری شیرازی. معالم را نزد استاد مدرس افغانی تلمذ کردند. لمعه را اکثراً نزد مرحوم آیت ا... وجدانی فخر و مقداری را نزد مرحوم آیت ا... ذهنی تهرانی تلمذ نمودند. رسائل را نزد آیت ا... اعتمادی خواندندد.

ادامه مطلب...

تماس با ما

home-icon-  اصفهان، چهارراه عسگریه ، خیابان صغیر اصفهانی ، کوچه شماره 9، پلاک 70 ، دارالصادق اصفهان

mail-black  

     

telephone  32317981 ، 03132317982

printer2  32317983