wrapper

سرتیتر مطالب

سخنرانی آیت الله صافی اصفهانی درباره علامه امینی 

امروز روز شهادت هفتمین امام معصوم ما حضرت امام محمد باقر سلام الله علیه است ما این مصیبت بزرگ را به قطب عالم حضرت بقیة الله الاعظم عج تسلیت عرض می کنیم و از این امام بزرگوار می خواهیم که این ایتام مظلوم و ستم کشیده ی خودشان را در قیامت مورد عنایت قرار دهند و آنها را زیر چتر شفاعت خودشان قرار دهند ما به ایشان عرض می کنیم:

 یا ابا جعفر یا محمد بن علی أیها الباقر یابن رسول الله یا حجة الله علی خلقه یا سیدنا و مولانا انا توجهنا و استشفعنا و توسلنا بک الی الله و قدمناک بین یدی حاجاتنا یا وجیها عندالله اشفع لنا عندالله. ما امید به شفاعت اهل بیت علیهم السلام داریم والا من عملی ندارم که بخواهم در قیامت ارائه دهم تا شرمنده ی اهل بیت نباشم.

 

در هر صورت من امروز یک حدیث از امام باقر سلام الله علیه و یک تذکر برای شما دارم:

 

امام باقر سلام الله علیه فرمود: الیوم غنیمة و غداً لاتدری لَمِن هو یعنی امروز را غنیمت بشمارید که معلوم نیست فردا روزگار به کام کیست، امروز که می توانید، توشه ای برای آخرت خودتان فراهم کنید که فردا معلوم نیست این فرصت را پیدا کنید.

بعضی افراد می آیند وصیتنامه می نویسند، بعد از من نماز بخوانید، روزه، خمس، رد مظالم بدهید این بیچاره حالیش نیست که حالا که زنده است، به آنها کمک می کند، محبت می کند، خدمت می کند، آنها چکار برایش می کنند چه رسد به وقتی که مُرد و دیگر اثری از آثارش نماند و اصلا یادشان می رود که یک پدری یک مادری داشتند، کی می آید از خیر دنیا بگذرد برای تو کار کند، الان که می توانی خودت گلیم خودت را از آب بیرون بکش نگذار برای فردا.

 

من می خواهم در توضیح این کلام گهربار امام باقر سلام الله علیه یک نکته ای را تذکر بدهم و آن این است که:

 

ما چند روز آینده عید غدیر را در پیش داریم،

 

ما در اسلام روزی به عظمت غدیر نداریم و نخواهیم داشت، عظمت غدیر به حدّی است که از محدوده فهم و درک بشریت خارج است، ما نمی فهمیم حقیقت غدیر چیست، یک چیزهایی به گوشمان خورده اما کسی نمی تواند غدیر را درک کند. موجودیت ما به موجودیت غدیر بند است، اگر غدیر از ما گرفته شود تمامی هستی ما را از ما گرفته اند از این جهت همه ی ما زن و مرد، مخصوصاً علما و دانشمندان و گویندگان و نویسندگان، مداحان و هیئتی ها همه و همه، نه فقط این ایام بلکه در دوره ی سال باید به بیان واقعه ی غدیر و خطبه ی غدیر و نکات دقیق آن بپردازیم، باید همه تلاش کنیم غدیر را احیاء کنیم.

 

احیاء غدیر یعنی علی را از غربت نجات دادن.

احیاء غدیر یعنی علی را از تنهایی بیرون آوردن.

اگر غدیر را احیا کردید مطمئن باشید که امیرالمؤمنین علیه السلام هم شما را احیاء می کند.

اگر علی را از غربت نجات دادید مطمئن باشید علی هم شما را از غربت قبر و قیامت نجات می دهد .

غدیر را چطور باید احیاء کرد؟

 

شارع مقدس اعمالی را برای غدیر معین کرده که مراجعه کنید و عمل کنید ولی من با این ها کاری ندارم اما مهم ترین کار این است که این ایام تنبلی را باید کنار گذاشت از خانه ها بیرون بریزیم در مجالس شرکت کنیم، شور بدهیم رونق بدهیم به مجالس امیرالمؤمنین.

حتی باید احیا کنیم افرادی را که غدیر را احیاء کرده اند.

 

مرحوم علامه ی امینی این شیر غرنده ی بیشه ی ولایت و بازوی قدرتمند امامت احیاگر بزرگ غدیر است باید نام او را زنده کنید تا علی هم نام شما را زنده کند باید امثال علامه امینی را از مهجوریت و غربت نجات دهید تا علی هم شما را از غربت قبر و قیامت نجات دهد، چرا؟ چون امینی زنده گرد غدیر را، چون امینی حقانیت علی را به تمامی عالم اثبات کرد، غاصبین خلافت را تا ابدیت رسوا کرد، و در مقابل، علی هم چه کرد برای امینی.

 

همین بس که تاج بزرگ افتخاری بنام الغدیر بر سر مرحوم علامه امینی گذاشت که انوار مقدسه ی آن تا قیامت زمین و زمان را روشن کرد و ملکوت آسمانها را متلألئ کرد.

 

یک جلد از کتاب بیست جلدی الغدیر که وارد لبنان شد 30 هزار سنی شیعه شدند.

 

علامه امینی کسی بود که می رفت در حرم حضرت امیر علیه السلام و با حضرت مشافهتاً حرف می زد و دستور می گرفت و می رفت انجام می داد.

کدامیک از اینهایی که الآن ادعایشان گوش فلک را کر کرده یک چنین مقامی به ذهنشان خطور می کند، بریزید دور این در و دکانها را، امینی این است.

 

لذا علما و شخصیت های بزرگ معتقدند که: تبلیغ و ترویج و احیاء علامه امینی و کتاب الغدیر ایشان، تبلیغ و ترویج و احیاء غدیر و اصل تشیع و حقانیت امیرالمؤمنین است، چرا؟

 

چون امینی در غدیر ذوب شد و برای علی و مظلومیت علی آتش گرفت سوخت و خاکستر شد ما باید این خاکسترها را احیاء کنیم.

 

در هر صورت ما با این بضاعت ناچیز خودمان هفته ی آینده (پنج شنبه 25 شهریور) یک همایشی برای بزرگداشت علامه امینی گرفته ایم آن هم در دنیای و انفسائی که هر چه اطرافمان را نگاه می کنیم بسیاری از این همایشهایی که گرفته می شود برای افراد ناباب و منحرف و غیر شیعه و ملحد است حالا ما این کار را کردیم، در این ظلمات الارض یک چراغی بنام علامه امینی روشن کردیم با جیب خودمان با قرض و قوله و هزار بدبختی اعلام هم کردیم، یک مسلمان هم پیدا نشد که بیاید بگوید شما دارید چه کار می کنید، می توانید، نمی توانید، هزینه اش را دارید ندارید، هیچ، ما هم از کسی انتظاری نداریم، اما این حق را به خودمان می دهیم که از شما انتظار داشته باشیم که این سفره ای را که برای شما پهن کرده ایم لااقل بیائید سر این سفره بنشینید و از آن استفاده ببرید.

 

من این حق را به خودم می دهم که فردای قیامت از آنهائی که می توانستند شرکت کنند در این مجلس و شرکت نکردند نزد امیرالمؤمنین علیه السلام شکایت کنم و بگویم یا امیرالمؤمنین این آقا می توانست بیاید برای احیاء غدیر و نیامد، این حق را می توانم به خودم بدهم که از او شکایت کنم به امیرالمؤمنین، خدا این حق را به من داده.

 

حالا پنج شنبه ی آینده روز امتحان است ببینیم چه کسی دلش می خواهد غدیر را احیاء کند این گوی و این میدان.

 

امام باقر سلام الله علیه فرمود: الیوم غنیمة وغداً لا تدری لمن هو، امروزتان را غنیمت بشمارید که فردا معلوم نیست چنین فرصتی گیر شما بیاورید، دنیا رو به هرزگی می رود، دیگر معلوم نیست چنین مجلسی گیر بیاید، غنیمت بشمارید.

 

خدایا به مقام مقدس امیرالمؤمنین سلام الله علیه عشق و علاقه و محبت و سوز و گداز علی و اولاد علی را در دل ما و اولاد ما نسلاً بعد نسل مستقر بفرما.

 

خدایا این ولایت و محبت را آن به آن در دل ما بیشتر و مستحکم تر بفرما. صلوات بفرستید.

 

جمعه 19/6/95            

مسجد صاحب بن عباد         

مصادف با روز شهادت امام باقر علیه السلام

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

درباره ما

آیت الله علی صافی اصفهانی اصول فقه را نزد مرحوم آیت ا... صالحی. حاشیه ملاعبدا... را نزد آقای خسرو شاهی. منظومه را نزد آیت ا... انصاری شیرازی. معالم را نزد استاد مدرس افغانی تلمذ کردند. لمعه را اکثراً نزد مرحوم آیت ا... وجدانی فخر و مقداری را نزد مرحوم آیت ا... ذهنی تهرانی تلمذ نمودند. رسائل را نزد آیت ا... اعتمادی خواندندد.

ادامه مطلب...

تماس با ما

home-icon-  اصفهان، چهارراه عسگریه ، خیابان صغیر اصفهانی ، کوچه شماره 9، پلاک 70 ، دارالصادق اصفهان

mail-black  

     

telephone  32317981 ، 03132317982

printer2  32317983