wrapper

سرتیتر مطالب

سؤال از آیت الله صافی در مورد انحرافات اعتقادی

eteghadi

سؤال در مورد عید غدیر و اطعام در این روز

بسمه تعالی

 محضر مبارک و باهر النور فقیه عالیقدر  حضرت آیت الله حاج شیخ علی صافی اصفهانی دام ظله العالی

سلام علیکم ورحمة اللَّه وبرکاته؛

شیخ حُرّ عامِلی قدّس سرّه در وسائل الشیعة مُسنداً از فیّاض بن محمّد طوسی (طرطوسی خ) نقل می‌کند: «أَنَّهُ شَهِدَ أَبَا الْحَسَنِ عَلِيَّ بْنَ مُوسَى الرِّضَا عَلَيْهِمَا السَّلَامُ فِي يَوْمِ الْغَدِيرِ وَبِحَضْرَتِهِ جَمَاعَةٌ مِنْ خَاصَّتِهِ قَدِ احْتَبَسَهُمْ لِلْإِفْطَارِ، وَقَدْ قَدَّمَ إِلَى مَنَازِلِهِمْ الطَّعَامَ وَالْبُرَّ وَالصِّلَاتِ وَالْكِسْوَةَ حَتَّى الْخَوَاتِيمَ وَالنِّعَالَ»، و در ادامۀ این حدیثِ شریف از امیرِمؤمنان علیه السلام روایت می‌کند: «فَالدِّرْهَمُ فِيهِ بِمِائَةِ أَلْفِ دِرْهَمٍ وَالْمَزِيدُ مِنَ اللَّهِ عَزَّ وَجَلَّ[4]».

و نیز مُسنداً از امامِ صادق علیه السلام روایت کرده است: «وَالدِّرْهَمُ فِيهِ بِأَلْفِ أَلْفِ دِرْهَمٍ[5]»

و نیز مُسنداً از امام رضا علیه السلام روایت می‌کند: «وَالدِّرْهَمُ فِيهِ بِأَلْفِ دِرْهَمٍ لِإِخْوَانِكَ الْعَارِفِينَ فَأَفْضِلْ عَلَى إِخْوَانِكَ فِي هَذَا الْيَوْمِ وَسُرَّ فِيهِ كُلَّ مُؤْمِنٍ وَمُؤْمِنَةٍ[6]».

به عرض انور آن فقیه عالیقدرِ مدافعِ حریمِ ولایتِ امیرِمؤمنان علیه السلام می‌رساند، عدّه‌ای از مؤمنین قصد دارند که در روزِ عیدِ سعیدِ غدیرِ خُمّ به جهتِ شکرانۀ نعمتِ بزرگِ ولایتِ مولانا و سیّد الکونَین أسد اللَّه الغالب امیر المؤمنین علی بن ابی طالب علیهما السلام اهداء به مقامِ سامی و عالیِ آن حضرت و برایِ سلامتیِ فرزندش آخرین ذخیرۀ الهی حضرتِ حُجَّت ابن الحسن أرواحنا له الفداء وعجَّل اللَّه تعالی فرجه و نیز از بابِ استحبابِ بالای اِطعام و نیز اِنفاق در این روزِ عظیم که برترین عیدِ مسلمین جهان هست[7]، قُربانی نموده و آن را در میانِ مؤمنین و فقراء از ایشان تقسیم کنند.

بدین جهت از شما فقیه عالیقدر حفظکم اللَّه ویرعاکم خواستارِ بیانِ نظرِ مبارکتان در این زمینه می‌باشیم؛ و خواستاریم که مرحمت نموده و در موردِ برپائیِ جشن‌های عیدِ سعیدِ غدیرِ خُم و چگونگیِ آن نصائحِ خود را بیان بفرمائید.. اجرتان با مولایِ متّقیان سلام اللَّه علیه.

------------------------------------
[1]. إقبال الأعمال، ج1، ص464.
[2]. وسائل الشیعة، كتاب الصلاة: الباب 3 مِن أبواب بقيَّة الصلوات المندوبة، ح1.
[3]. سورۀ مبارکۀ مائده، آیۀ شریفۀ 3.
[4]. همان، كتاب الصيام: الباب 14 مِن أبواب الصوم المندوب.
[5]. همان، كتاب الصلاة: الباب 3 مِن أبواب بقيَّة الصلوات المندوبة، ح1.
[6]. همان، کتاب الحجّ: الباب 28 مِن أبواب المَزار وما یناسبه، ح1.
[7]. همان، کتاب الصلاة، الباب 40 مِن أبواب صلاة الجُمعة، ح5.


پاسخ:
بسم الله الرحمن الرحیم

(قال الله تبارک وتعالی : ولایة علی بن ابی طالب حصنی و من دخل حصنی أمن من عذابی)
 
غدیر از اعظم اعیاد و شعار بزرگ تشیّع و حلقۀ اتصال انسان ها به مبدأ است .

غدیر روز نزول عظیم ترین نعمت های الهی برای تمامی موجودات این عالم از انسان و حیوان و نبات و جماد است.

غدیر روز مأیوس شدن شیطان از عباد مخلصین است

غدیر شاه رگ اصلی موجودیت و حیات جاوید قرآن است .

غدیر ، روز اکمال دین و اتمام نعمت بر مسلمین و روز ظهور دین مرضی پروردگار عالم است ((الْيَوْمَ أَكْمَلْتُ لَكُمْ دِينَكُمْ وَأَتْمَمْتُ عَلَيْكُمْ نِعْمَتِي وَرَضِيتُ لَكُمُ الإِسْلاَمَ دِينًا ))(1)

جز دینی که در غدیر اعلام شد که اساسش بر مولویّت أمیرألمؤمنین(ع) نهاده شده است دین دیگری از کسی پذیرفته نیست ((وَمَن يَبْتَغِ غَيْرَ الإِسْلاَمِ دِينًا فَلَن يُقْبَلَ مِنْهُ وَهُوَ فِي الآخِرَةِ مِنَ الْخَاسِرِينَ ))(2)

اسلامی را که خداوند به آن رضایت می دهد و آن را به عنوان دین برای مردم برگزیده است ، آن اسلامی است که حصن حصینش ولایت مطلقه ی کلیّه ی الهیّه ی علی بن ابی طالب(ع) بر ما سوی الله است (( وَلَيُمَكِّنَنَّ لَهُمْ دِينَهُمُ الَّذِي ارْتَضَى لَهُمْ ))(3)

آنان که چنین دینی را پذیرفته اند داخل در این دژ مستحکم الهی شدند و از عذاب اخروی در أمن و أمان و آنانکه نپذیرفتند و یا بیعت شکنی کردند و یا چیزی به آن افزودند از زیان کارانند.

بسیار سزاوار است متمسکین به ولایت علی بن ابی طالب(ع)، در روز غدیر بلکه در دهه فرخندۀ غدیر شاد باشند و به جشن وسرور بپردازند، از هم دیگر دیدن کنند ، عیدی وهدیه بدهند، اطعام کنند و نعمت عظمای ولایت را که از اعظم نعم الهی است شاکر باشند و به یک دیگر تبریک و تهنیت بگویند زیرا که روز غدیر از اعظم اعیاد اسلامی است و مسلمین باید در راه إحیاء این روز بزرگ که إحیای توحید و نبوت و ولایت است جان فشانی کنند .

و بدانید که اطعام در این روز بزرگ بسیار مهم و مورد نظر خدا و اولیاء خداست و سیرۀ مستمرۀ بسیاری از فقهاء عظام از جمله مرحوم حضرت والد (قدس سره الشریف) بود که ایشان روز غدیر در نجف اشرف اطعام عام می نمودند. خداوند انشاءالله شما را تأیید کند و در راه احیاء غدیر هر چه بیشتر موفق تر بگرداند. والسلام علیکم و علی عبادالله الصالحین الذین تمسکوا بولایه امیرالمؤمنین و الائمه المعصومین(ع)


22 ذیقعده 1439
اصفهان - حوزه علمیه صدر بازار
mohralisafi

----------------------------------
پی نوشت ها:

1- مائده / 3
2- آل عمران / 85
3- نور / 55
 

 

تعلق خمس به صلح مشروط


بسمه تعالی

 محضر مبارک حضرت آیت الله حاج شیخ علی صافی اصفهانی دامت برکاته

با سلام و خسته نباشید لطفاً به مسأله زیر پاسخ بدهید

سؤال: آیا اگر کسی به یک نفر زن خیلی عفیف و آبرومند که درآمد آنها برای خرج روزانه کاملاً کمبود دارند و دو دختر 23 و 20 ساله دارد و برای جهیزیه و مخارج ازدواج آنها راهی ندارد می تواند مقداری پول به او صلح کند بشرط آنکه خرج جهیزیه و ازدواج دخترانش بکند آیا برای گیرنده خمس باید بدهد یا نه؟

پاسخ:
بسمه تعالی
در فرض مذکور صلح مشروط مشکلی ندارد و هر مقدار از این پول برای یکسال بر آن گذشت خمس دارد. منتها اگر مادر، این پول را به دخترش تملیک کرده باشد خمس به عهدۀ دختر است و اگر تملیک نکرده باشد به عهدۀ خود مادر است و الله العالم.

12 ذیقعده 1439
علی صافی اصفهانی
1235

حق طلاق

بسمه تعالی

محضر مبارک حضرت آیت الله حاج شیخ علی صافی اصفهانی دامت برکاته

با سلام خواهشمند  است به این سؤال زیر پاسخ روشن  بفرمایید:

اینکه  مرسوم  شده   و در   قباله ها هم  ثبت می شود  که  زوج   طبق   شرایطی حق طلاق را  به زوجه  می دهد  مشروع است؟ و آیا زن  می تواند مستقلاً   اقدام  به  طلاق  نماید؟

جواب: حق طلاق فقط اختصاص به زوج دارد و زن به هیچ نحو می تواند این حق را از زوج بگیرد بله  اگر زوج به زوجۀ خود وکالت بدهد که طبق شرایطی خود را  مطلقه کند صحیح است و زوجه در صورت محقق شدن شرایط چنین اختیاری را دارد. والله العالم

4 ذیقعده 1439
7

آیا کلمه اولاد شامل نوه و نتیجه می شود؟

عرض ادب و تحیت

❓❓ در کتاب شرح لمعه شهید ثانی باب وقف به استناد آیات شریفه 26 ، 27، 31 ، 35 سوره اعراف و آیات 40 ، 47 ، 122 سوره بقره و آیات 11، 23 سوره نساء و همچنین برابر فرمایش پیامبر اکرم (ص) به نقل از وسائل، ج 2 ، ص 1008، باب 8 ، ح 4 ، مفهوم لغت « اولاد » را شامل (فرزندان ، نوه ، نتیجه و ...) دانسته است. آیا چنین طرز تلقّی از مفهوم لغت اولاد مورد تأیید معظم له می باشد ؟❓❓

✅ بسمه تعالی : از اطلاق لفظ اولاد، اولاد اولاد فهمیده نمی شود و صحت سلب دارد بلکه این مسئله با قرائن خارجیه فهمیده می شود مثلاً بگوید این باغ را وقف کردم بر اولادم نسلاً بعد نسل یا بطناً بعد بطن وگرنه اشتراک لفظی لازم می آید که خلاف اصل است و دلیل می خواهد.

564184

معرفی یک کتاب اعتقادی سالم

سلام علیکم؛

❓❓1- نظر علمی شما در مورد آثار کلامی و اعتقادی مرحوم آشیخ مرتضی مطهری استاد فلسفه دانشگاه تهران چیست؟❓❓

❓❓2- آیا شما کتب اعتقادی و کلامی مرحوم آشیخ مرتضی مطهری استاد فلسفه دانشگاه تهران را به جوانان مبتدی که می خواهند شروع به بازسازی و تحکیم اعتقادات خود را بصورت عقلی و استدلالی پیگیری نمایند را معرفی می نمایند؟ اگر نظر شما مساعد بود به خواندن این کتب کدام کتب ایشان را برای شروع معرفی می نمایند؟ ❓❓

✅ بسمه تعالی : برای شما کتاب اعتقادات مرحوم علامه مجلسی با شرح محقق بزرگوار آیت الله سید قاسم علی احمدی کفایت می کند و این کتاب بی شک و شبهه است.

89418

جدا شدن از مردی که قدرت آمیزش ندارد

بسمه تعالی

محضر مبارک حضرت آیت الله حاج شیخ علی صافی اصفهانی

❓❓آقا طلاق گرفتن از مردی که به هیچ وجه امکان حتی نغوذ ندارد و از نظر پزشکی عقیم تشخیص داده شده است و مدت 7 سال از ازدواج آنان می گذرد و بهبودی حاصل نشده و به علت نتیجه نگرفتن از اقدامات پزشکی طرفین برای طلاق با هم توافق دارند از نظر شرعی چه حکمی دارد؟❓❓

لازم به تذکر است بعضی از پزشکان گفته اند ممکن است از طریق طبی و جابجایی اسپرم مرد و مخلوط کردن با اوول زن فرزندی به وجود بیاید ولی امکان %90 دارد فرزند معلول به دنیا بیاید. آیا در این صورت اقدام به پیدا کردن فرزند ولو معلول با وجود علم اجمالی نزدیک به یقین جایز است یا نه؟

قبلاً از محبت حضرتعالی سپاسگذارم

854516

سودهای بانکی و دیرکردها

بسمه تعالی

❓❓به عرض مؤمنین و مقلدین کلیه ی مراجع تقلید شیعه می رساند که در پی سؤالات زیادی که در مورد سودهای بانکی، وام ها و دیرکردها از این دفتر شده است حضرت آیت الله حاج شیخ علی صافی به نمایندگی از کلیه ی مراجع معظم تقلید نظر مبارک فقهای عظام را در این مورد چنین بیان نموده اند:❓❓


✅ بسمه تعالی: به فتوای کلیه ی مراجع تقلید به طور کلی هر قرض مشروط و دریافت جریمه ی دیرکردها و نیز دریافت بیش از اصل وام و قرض، ربا و حرام است و موجب غضب خداوند می باشد.
اصفهان             
دفتر نمایندگی مراجع تقلید     
به اشراف آیت الله حاج شیخ علی صافی
1391/12/14           

حکم باطل کردن روزه با خوردن شراب

بسمه تعالی

جناب فقیه بزرگوار حضرت آیت الله حاج شیخ علی صافی اصفهانی

با عرض سلام خواهشمند است به سؤال شرعی زیر پاسخ دهید.

❓❓روز یازدهم ماه رمضان پارسال بعد از اذان صبح با دوستانم رفتیم برای تفریح و کوهنوردی وقتی یک جایی نشستیم برای استراحت همه مشغول خوردن شدند، یکی از دوستانم بطری شرابی داشت، به من داد و گفت اول شما بخورید بعد ما، من هم چون خجالت می کشیدم دوستانم بفهمند که من روزه ام، شراب را خوردم و چون شنیده بودم که هر کس شراب بخورد نماز و روزه اش تا 40 روز قبول نمی شود بعد از آن تا 40 روز نماز نخواندم و روزه هم نگرفتم، لطفاً بفرمایید تکلیف من چیست و باید چکار کنم تا جبران شود.❓❓
با تشکر سعید کیانی

123


حکم روزه خواری عمدی

بسمه تعالی

جناب محترم حضرت آیت الله حاج شیخ علی صافی اصفهانی فقیه بزرگوار

با سلام به سؤال زیر پاسخ بفرمایید :

❓❓ماه رمضان سال گذشته دوستانی داشتم که اهل نماز و ورزه نبودند و با آنها در یک منزل زندگی می کردم، شیطان گولم زد و من هم مثل آنها روزه نگرفتم. اکنون پشیمانم، بفرمایید وظیفه من چیست البته قضای آن یک ماه را گرفته ام. تلفنی از شما پرسیدم فرمودید باید برای هر روز دوماه روزه بگیرید و یا 60 فقیر را سیر کنید ولی من توانایی چنین کفاره ای را ندارم خواهش می کنم راه شرعی آسانی برای من معین کنید تا از عذاب وجدان خلاص شوم و در قیامت گیر نباشم.❓❓
با تشکر
عباس گودرزی

✅ پاسخ: بنابر فرض مذکور شما علاوه بر قضای روزه ها باید به ازای هر روز 60 روز روزه بگیرید و یا 60 فقیر را سیر کنید که می توانید بجای آن به هر کدام یک مد که تقریباً 750 گرم است نان به فقیر بدهید و اگر هیچکدام برای شما امکان نداشت باید به قدر توان صدقه بدهید و باز هم اگر امکان نداشت باید استغفار کنید اما احتیاط واجب این است که هر زمان که توانستید کفاره را بدهید. والله العالم 

12 رمضان المبارک 1439


roze-khari


استفاده زن ناشزه از بند 12 سند ازدواج

 سوال شرعی از آیت الله حاج شیخ علی صافی اصفهانی

بسمه تعالی

اصفهان - مرکز حوزۀ علمیه - مدرسۀ صدر بازار

محضر مبارک فقیه بزرگوار حضرت آیت الله حاج شیخ علی صافی اصفهانی مدظله العالی

سلام علیکم

احتراماً جهت تعیین تکلیف مسئلۀ به شرح ذیل مستدعی وقت گرانمایه حضرتعالی می باشم:

❓❓بعد از انعقاد عقد نکاح با همسرم به دلایل نامعلوم زوجه بنده حاضر به آمیزش و انجام مقاربت با بنده نشد، پس از انجام معاینات پزشکی معلوم شد هیچ یک از طرفین (زوجه و زوج) مشکل جسمانی در این خصوص نداشته ایم متعاقب این مشکلات و عدم تأمین نیازهای جنسی و عاطفی بنده علی رغم گذشت چندین سال از وقوع نکاح و عدم حل این مشکل،‌بنده اقدام به ازدواج مجدد نمودم متعاقباً همسر اول من با استناد به بند 12 سند ازدواج علی رغم اینکه به وظایف زناشویی خود عمل ننموده و ناشزه بوده است اقدام به طرح دعوای طلاق در شعبه 11 خانواده دادگاه اصفهان نموده است.
حالیه سؤال این است که آیا زن در صورت عدم تمکین و نشوز باز هم حق استفاده از مفاد بند 12 سند ازدواج را دارد یا خیر؟ از ما خواسته شده که از حضرتعالی کسب تکلیف کنیم خواهشمند است تکلیف شرعی ما را روشن بفرمایید.❓❓

با تشکر
بورانی

nashezehآیا نماز و روزه های جد که به گردن پدر بوده بر پسر بزرگتر واجب است؟

 سوال شرعی از آیت الله حاج شیخ علی صافی اصفهانی


❓❓سؤال : پدرم از دنیا رفته و من پسر بزرگتر خانواده هستم و می دانم نماز و روزه هایی به گردن پدرم بوده هم نماز و روزۀ خودش و هم نماز و روزۀ پدرش که باید می خوانده و نخوانده و هم نماز و روزۀ استیجاری داشته که تمام نکرده است. تکلیف من نسبت به این نماز و روزه ها چیست؟❓❓

✅ جواب: بسمه تعالی، بر پسر بزرگتر واجب است نماز و روزه هایی که پدر نخوانده و فوت کرده قضا کند. اما اگر پدر نماز و روزۀ استیجاری گرفته و نخوانده یا از پدرش بر او واجب شده و نخوانده قضای آن بر پسر او واجب نیست. والله العالم

img654

حکم حقوق کارمندان

حضور محترم حضرت آیت الله حاج شیخ علی صافی اصفهانی

با سلام خواهشمندم به سؤال زیر پاسخ روشن بفرمائید:
شخصی در محلی استخدام شده که شغلش ربا خواری است و وظیفه اش این است که در مقابل پرداخت مبلغی به عنوان قرض، سود مشخصی از مراجعین دریافت کند

اولاً: حقوقی که این کارمند می گیرد چه حکمی دارد؟

و ثانیاً: آیا بعدا که بازنشست می شود و دیگر در آنجا کار نمی کند حقوق بازنشستگی اش چه حکمی دارد؟

ثالثاً : بر فرض که این حقوق ها اشکال داشته باشد آیا می تواند آنها را صدقه بدهد؟❓❓

✅ جواب: بسمه تعالی، حقوقی که از شغل حرام به دست می آید حرام است و حقوق بازشستگی او هم حرام است و اگر بخواهد چنین پولی را صدقه بدهد. اذن حاکم شرع لازم دارد. والله العالم.

img647حق الماره

سوال شرعی از آیت الله حاج شیخ علی صافی اصفهانی

❓❓سؤال: باغی است که شاخه های درخت آن به وسط کوچه یا معبر عمومی مردم کشیده شده است آیا تحت عنوان حق الماره می توانیم چند نفر بشویم برویم در آن معبر و از میوه های آن درخت تناول کنیم و مقداری هم برای اهل و عیال خود ببریم و آیا اگر بدانیم صاحب این باغ راضی نیست باز هم حق الماره در اینجا موضوع پیدا می کند یا نه؟❓❓


✅جواب: بسمه تعالی، اگر باغ مذکور فاقد در و دیوار باشد برای رهگذرانی که به قصد خوردن از آن نیامده باشند، و فقط همانجا از آن تناول کنند نه اینکه با خود ببرند، حق الماره تحقق پیدا می کند مشروط بر این که علم یا ظن به عدم رضایت مالک نداشته باشند. والله العالم.

hagholemare

خرید و فروش چک

سوال شرعی از آیت الله حاج شیخ علی صافی اصفهانی

❓❓سؤال: در بازار امروز چکهایی به مبلغ کمتر از آنچه که در چک قید شده خرید و فروش می شود آیا چنین معامله ای صحیح است؟❓❓

✅جواب: اگر چک صوری و بی محل باشد یعنی صرفاً برای همین کار صادر شده باشد صحیح نیست چون چک فی نفسه مالیت ندارد اما اگر واقعی باشد یعنی صاحب چک واقعاً این مبلغ را بدهکار باشد، خرید و فروش آن به مبلغ کمتر از آنچه که در چک نوشته شده مانعی ندارد.. والله العالمفروش ملک بدون اجازه مالک

سوال شرعی از آیت الله حاج شیخ علی صافی اصفهانی


❓❓سؤال: زمینی بابت مهریه شوهرم به من داده بود که سند آن موجود است و شوهرم بدون اجازه من این زمین را فروخته است.در حالیکه من هیچ رضایتی نداشتم و نخواهم داشت. اما ایشان با استخدام کردن چند شاهد مبنی بر اینکه من راضی بوده ام، اقدام به فروش این زمین کرده است.این زمین از نظر شرعی چه حکمی دارد؟❓❓

جواب: در فرض مذکور زوجه مالک زمین است و معامله روی این زمین بدون اذن زوجه باطل است و تصرف در آن حرام است. والله العالم

img510 

احکام قمار

سوال شرعی از آیت الله حاج شیخ علی صافی اصفهانی


❓❓سؤال: اخیراً در پارک ها و اماکن عمومی دستگاهی برای بازی گذاشته شده، شخصی یک سکه ی پول در آن قرار می دهد، گاهی چیزی برنده می شود و گاهی نمی شود لطفاً بفرمایید این بازی ها شرعاً چه حکمی دارد؟❓❓

✅جواب: این عمل قمار و حرام است . والله العالم


احکام معامله با حسین اللهی ها و علی اللهی ها

⭐️ سوال شرعی از آیت الله حاج شیخ علی صافی اصفهانی


❓سوال : معاشرت و معامله با علی اللهی ها و حسین اللهی ها چه صورتی دارد؟

✅ جواب :بسمه تعالی.محکوم به نجاستند و ازدواج با آنها باطل است و معاشرت با آنها جایز نیست مگر در صورتی که احتمال هدایت آنها برود.

والله العالم
mohralisafi

احکام معامله با بهائیان

⭐️ سوال شرعی از آیت الله حاج شیخ علی صافی اصفهانی


❓سوال : قلم معاملۀ با بهائی ها در صورتی که موجب تقویت بنیه اقتصادی آنها شود چیست؟

✅ جواب :بسمه تعالی.معامله با فرقه ضاله بهائی ها مطلقاً جایز نیست.

والله العالم

mohralisafiاحکام وضو و غسل

⭐️ سوال شرعی از آیت الله حاج شیخ علی صافی اصفهانی درباره احکام وضو و غسل


❓ سوال : کسانی که مو می کارند برای وضو یا غسل چه تکلیفی دارند؟

✅  جواب : اگر مانع رسیدن آب به پوست نباشد اشکالی ندارد. وگرنه وضو یا غسل جبیره انجام دهد و بنابر احتیاط یک تیمم هم بکند.

والله العالم
mohralisafi


وصیت جهت پرداخت خمس به شخص خاصی

بسم الله الرحمن الرحیم

    محضر مبارک  حضرت   آیت الله   حاج  شیخ   علی   صافی  اصفهانی دامت برکاته

با سلام خواهشمند است به سؤال زیر پاسخ فرمایید:

شخصی از دنیا رفته وصیت کرده مبلغی پول بابت خمس به آقای زید بدهید:
اولاً: آیا واجب است به این وصیت عمل شود؟
ثانیاً: اگر این وجه را به شخص دیگری که نماینده ی مراجع تقلید است داد چه حکمی دارد؟
ثالثاً: اگر این وصیت از ثلث باشد چطور؟
رابعاً: آیا اصلاً وصیت در مورد سهم امام(ع) و این که به چه کسی بدهید نافذ است یا نه؟

khomsارث زوجه متوفی

بسمه تعالی

      با عرض سلام و  احترام  خدمت  حضرت آیت الله  حاج  شیخ  علی  صافی  اصفهانی  

اینجانب در اثر حادثه تصادف و انحراف از جاده که منجر به فوت زوجه ام شد و پدر خانمم مقصر حادثه (شبه عمد) و راننده بود.
حال با توجه به اینکه زوجه عقد دائم و در حالت غیرنزدیکی فوت نموده است. پدر خانمم اقدام به طرح دعوای مطالبه کل مهر نموده است و طبق گواهی انحصار وراثت سهم زوج (شوهر) 2/1 از اموال ماترک و خانواده متوفی 3/2 از مابقی ماترک متوفی می باشد. حال مالکیت زوج را مالکیت ما فی الذمه زوجه نامید و نظریه و فتوای شما در مورد این موضوع چگونه است.

با تشکر از شما
مسعود کرمی
5 ربیع الاول 1437


img161تعیین سال خمسی

بسمه تعالی

     محضر مبارک  حضرت آیت الله  حاج  شیخ  علی  صافی  اصفهانی

تقاضا دارم به سؤال زیر پاسخ فرمایید.

شخصی قبلاً حساب سالیانه خود را پرداخت می کرد. سهمین را می داده است. مدتی متوقف شده یعنی کاری انجام نمیداد سودی نداشته است، در تاریخ 87/8/14 سرمایه پاک شده او به مبلغ 44232500 ريال بوده است بعد از آن در تاریخ 87/12/20، 1668500 ريال اضافه شده است و در تاریخ 88/4/21 مبلغ 45000000  ريال اضافه شده است یعنی از تاریخ 14/8/87 تابحال مبلغ 61685000  ريال بدون خمس و سهم امام موجود است یعنی هنوز مبلغ نامبرده یکسال نشده ولی می خواهد برای خودش تاریخ روز معلوم کند آیا تکلیف او چیست.

با تشکر


sale-khomsi
اختلاف خریدار و فروشنده پس از 8 سال

بسمه تعالی

             محضر مبارک حضرت آیت الله حاج شیخ علی صافی اصفهانی

       سلام علیکم

احتراماً اینجانب یک دستگاه آپارتمان معین و مشخص به طور شش دانگ و به مساحت تقریبی 125 متر خریداری کرده ام

در قرار دادی که با فروشنده داشتم و در مبایعه نامه به امضاء خریدار و فروشنده و دو شاهد امضاء شده متذکر شدیم که «قیمت توافق شده برای معامله به جهت نوسان قیمت به هیچ عنوان قابل تغییر نیست.

لذا برای خریدار و فر وشنده از این جهت هیچ حق و ادعایی وجود نخواهد داشت».

اکنون بعد از گذشت هشت سال فروشنده ادعا می کند که این آپارتمان اضافه متراژ دارد و قیمت آن را مطالبه می کند این در حالی است که ما همین آپارتمان معین را که متراژ دقیق آن مشخص نبود با مساحت تقریبی خریداری کردیم و  همدیگر را در کم و زیادش مشافهتاً حلال کردیم.

سؤال این است که آیا ادعای فروشنده مشروع است؟ و خریدار شرعاً باید آن مبلغ اضافی ادعا شده را بپردازد یا خیر؟

لطفاً پاسخ این سؤال را خیلی واضح مرقوم بفرمایید.

کپی مبایعه نامه ضمیمیه ی  این نامه تقدیم می گردد.

والسلام - محسن حسام
1394/12/1


aparteman-hesamحکم گرفتن دیرکردها

بسمه تعالی      

               محضر  مبارک  حضرت آیت الله حاج  شیخ  علی  صافی  اصفهانی

با سلام و خسته نباشید.

خواهشمند است نظر مبارک خود در مورد وام ها و دیرکردها را صریحاً بیان نمایید.
و آیا فقیهی وجود دارد که در این مورد نظر مساعد داشته باشد تا بر اساس آن بانک های ما یک مجوز شرعی برای چنین عملیاتی داشته باشند.
باتشکر - اره کش


vam

 

خیار غبن فاحش

بسمه تعالی

محضر مبارک حضرت آیت الله حاج  شیخ  علی  صافی  اصفهانی

سلام علیکم

آپارتمانی خریداری کرده ­ام با پارکینگ مشخص.

حال که مراجعه کرده­ام به شهرداری و اداره ثبت برای انتقال سند، پارکینگ که برای من مشخص شده بود با پارکینگی که در اداره­ی ثبت اسناد برای آپارتمان من معین شده بود فرق دارد و جای نامرغوبی است و به راحتی نمی­شود ماشین گذاشت.

حال آیا این معامله که به این صورت انجام گرفته و غبن فاحشی در آن هست، آیا صحیح است و یا باید شرایط ارش یا فسخ لحاظ شود؟

والسلام – باتشکر


parking

 

درخواست اجازه برای مصرف وجوهات

درخواست اجازه برای مصرف وجوهات

modaresiحکم زوجه ای که مهر خود را بخشیده است

بسم الله الرحمن الرحیم

 حضور محترم حضرت آیت الله حاج شیخ علی صافی اصفهانی

با سلام و احترام، لطفا به استفتاء ذیل کتبی پاسخ دهید

اگر زوجه کلیه مهریه خود را به زوج صلح نماید و طی صلحنامه حق فسخ را از خود سلب نموده باشد ؛ آیا شرعا زوجه می تواند اصل مهریه خود را از زوج (در فرض فوق) مطالبه نماید؟

با تشکر و التماس دعا

جواد احمدیان
95/4/14
mehrie

تعهدنامه بعد از امضای قرارداد

بسم الله الرحمن الرحیم     

                           محضر منور و شریف حضرت آیت الله آقای حاج شیخ علی صافی اصفهانی دامت برکاته

سلام علیکم

حسب قرارداد واگذاری، شرکتی ملکی را به اینجانب جهت انتفاع و ساخت واحد صنعتی در قبال مبلغ مشخصی واگذار نموده که تمامی مبلغ را دریافت کرده است.
پس از مدتی، شرکت به من گفت چون واحد صنعتی را احداث نکرده ای باید بروی و در دفتر خانه تعهد بدهی. من هم تنها رفتم دفترخانه و نوشته ای با امضای من با عنوان «تعهد نامه » تنظیم شد. مفاد تعهدنامه  آن است که اگر ظرف شصت روز واحد صنعتی را احداث نکنم، شرکت حق فسخ و خلع ید و قلع و قمع دارد. حال استفتاء این است: آیا این تعهد یکطرفه شرعاً معتبر است؟

emza10

حکم شکستن قفل سی دی ها

بسمه تعالی

 محضر مبارک حضرت آیت الله حاج شیخ علی صافی اصفهانی دامت برکاته

با سلام و عرض ارادت خواهشمند است به سؤال زیر پاسخ روشن بفرمائید

سی دی هایی که از طرف بعضی شرکت ها یا مؤسسات بر ر وی آن قفل نصب کرده اند، شکستن قفل و استفاده از آن و تکثیر و خرید و فروش آنها چه حکمی دارد؟


با تشکر
زرگر


khat-ghofl-shekan


 

سوالاتی پیرامون چگونگی پرداخت خمس و نحوه تقسیم ارث

با سلام، احتراماً، اینجانب به نمایندگی و وکالت از طرف بقیه ورثه ی مرحوم پدر گرامیمان(ره) در خصوص چگونگی پرداخت خمس اموال ایشان و نحوه تقسیم ارث چند سؤال دارم و خواهان پاسخ آن می باشم.

با تقدیم احترام و سپاس


1- نحوه ارث بردن همسر از شوهر چگونه است و از چه نوع اموالی ارث می برد؟ لطفا عنایت فرموده و به تفصیل جهت اطلاع کافی همه مرتطبتین یا موضوع است بیان فرمائید؟

1
2- آیا در تقسیم ارث سایر زمین ها و املاک خارج شهر هم باید لحاظ شود؟ (منظور یک مقدار سهم مشاع از یک مزرعه ی غیردایر و غیر آباد که زمین های این مزرعه عمدتاً بصورت زمین های بایر، موات و غیر قابل کشاورزی است و عمدتاً برای مصارف شبه صنعتی و صنعتی مثل کارخانه آجرپزی، معدن، تولید گچ، معدن شن و امثال آن مورد استفاده قرار می گیرد، و از اینگونه زمینها و املاک و سایر زمین هایی در محدوده شهر بعنوان سرمایه گذاری خریداری شده اند).
23- در خصوص چگونگی پرداخت یا معافیت از پرداخت خمس منزل مسکونی و اثاثیه منزل مرحوم پدرمان با توجه به اینکه هم منزل مسکونی و هم اثاثیه آن همچنان مورد نیاز و مصرف مادر و دیگر ورثه می باشد و از طرفی با توجه به علم و یقین کامل همگی ورثه از عدم پرداخت خمس منزل مسکونی و اثاثیه مورد مصرف یا مورد استفاده قرار نگرفته توسط مرحوم پدرمان.

حال تکلیف شرعی ما چیست و چگونه باید عمل کنیم؟ آیا امکان معافیت از پرداخت خمس وجود دارد یا خیر؟

34-با توجه به عدم پرداخت خمس توسط پدرمان طی سالیان طولانی در خصوص سایر اموال منقول و غیر منقول ایشان حتی زمین های رها شده (که بخشی از سرمایه ایشان است) و املاک خارج شهر بایر و موات که به نوعی بخشی از سرمایه ایشان است و همه آنها با هدف توسعه اموال و سرمایه و افزایش درآمد خریداری و نگهداری شده تکلیف شرعی ما چیست؟ با در نظر داشتن نیاز مبرم یکی چند نفر از فرزندان ایشان که حتی فاقد منزل مسکونی و سرمایه اند؟

46455- هم چنین یک وسیله نقلیه (اتومبیل پراید) بنابه ضرورت و نیاز در ماه های آخر دوران حیات پدرمان خریداری و اکنون همچنان مورد نیاز و استفاده است و از محل همان سرمایه و در آمدی خریداری کرده اند که مشمول سال مالی و حساب شرعی سالانه نبوده است حال آیا به این اتومبیل خمس تعلق می گیرد یا خیر؟
اگر آری به قیمت زمان خرید یا به قیمت و ارزش حال حاضر باید خمس آن محاسبه شود؟
و آیا به تمام مبلغ ارزش آن خمس تعلق می گیرد یا با جداسازی حدسی و احتمالی اصل سرمایه از مبلغ سود و درآمد مربوطه باید بابت اصل سرمایه خمس بپردازیم؟

5615خلع ید در صورت عمل نکردن به مفاد قرارداد

بسمه تعالی
فاسئلو اهل الذکر ان کنتم لا تعلمون

   محضر شریف و منور حضرت آیت الله آقای حاج شیخ علی صافی اصفهانیدامت برکاته

پس از حمد خدای بزرگ و با سلام و عرض ادب و احترام حضور شریفتان

حسب قرداد واگذاری، شرکتی ملکی را به اینجانب جهت انتفاع و احداث بناء و ساخت واحد صنعتی و بهره برداری از آن در مقابل دریافت مبلغ مشخصی باینجانب واگذاری نموده است. اینجانب تمامی مبلغ را پرداخت نمودم و به مفاد قرارداد عمل کرده ام.

پس از مدتی یک نفر از آنها (از اعضای شرکت) بمن گفت چون واحد کامل نشده باید بروی در محضرخانه تعهد بدهی، بنده ناچاراً پذیرفتم و رفتم نوشته ی موجودی را با عنوان «تعهد نامه» امضاء نمودم اما تنها به دفترخانه رفتم و امضاء کردم و تعهدنامه صرفاً به امضای خودم است مفاد تعهد نامه عبارت است از اینکه «اینحانب متعهد می شوم که ظرف مدت شصت روز این واحد صنعتی را با سلیقه و شرایط آن شرکت تکمیل کنم و اگر انجام ندادم شرکت می تواند قرار واگذاری را فسخ و بدون پرداخت هیچ عوضی مستحدثات موجود را قلع و قمع و اینجانب را خلع ید نماید».

خواهشمند است بفرمایید در صورت عدم انجام برخی کارها در این واحد صنعتی، آیا شرکت می تواند قرارداد واگذاری را پس از سالیان سال و بدون استرداد هیچ مبلغی فسخ و مستحدثات بنده را قلع و قمع و مرا خلع ید نماید.                                       

 و من الله توفیق


vagozariسؤال از آیت الله صافی اصفهانی در مورد محبت

❓❓سؤال از آیت الله صافی اصفهانی در مورد محبت ❓❓


عده ای منحرف و صوفی مسلک که متأسفانه در لباس روحانیت هم خود را جا زده اند به مردم عوام القاء می کنند که محبت علی را داشته باش، هر کاری دلت میخواهد انجام بده یا می گویند هر کاری می خواهی بکن بعد یک یا علی که بگویی همه چیز حل است و تو پاک پاک هستی و از اهل بیت هستی.

❓❓نظر حضرتعالی در این مورد چیست؟❓❓

🔴 پاسخ: متأسفانه این گونه افراد بیشتر در اصفهان ما لانه کرده اند و برای فریب دادن عوام و تسلط بر مال و ناموس آنان خواسته یا ناخواسته با پنتاگون و با وزرارتخانه های انگلیس و شوروی و فرانسه بیعت کرده اند که اسناد و مدارک آن نزد بنده موجود است.

در هر صورت پاسخ این مفسدین را بنده از قرآن و مفسر واقعی قرآن یعنی امام باقر(ع) می دهم.

قرآن کریم از زبان حضرت ابراهیم می فرماید: ⬅️ فمن تبعنی فانه منی؛ ➡️

امام باقر(ع) در تفسیر این آیه شریفه می فرماید: ⬅️«من احبنا فهو منا اهل البیت» ➡️

یعنی هر کس ما را دوست بدارد از ما اهل بیت است» (آنچنانکه فرمودند: السلمان منا اهل البیت)

قلت جعلت فداک منکم؟ راوی می گوید با تعجب به حضرت عرض کردم فدای شما بشوم راستی او از شماست؟ (با یک محبت؟)

⬅️ قال منا والله، اما سمعت قول ابراهیم «فمن تبعنی فإنه منی» . ➡️

حضرت قسم یاد کردند فرمودند: « به خدا او از ماست»، آنگاه به همین آیه ی شریفه استدلال کردند و فرمودند: «مگر قول ابراهیم را در قرآن نشنیدی که فرمود: «فمن تبعنی فإنه منی»

با توجه به صدر و ذیل این روایت روشن می شود که محبتی مراد امام است که به دنبال آن تبعیت و پیروی از اهل بیت باشد نه اینکه به زبان بگوییم علی اما در عمل در مقابل علی ایستاده باشیم، یا که گفتیم باید دنبال علی هم برویم تا کارمان درست شود وگرنه حب صادق نیست، فریب است.

کما اینکه امام صادق(ع) فرمود:

لو کانَ حبک صادقاً لأطعته إن المحبَّ لمن یحبُّ مُطیعٌ


سخنان آیت الله صافی اصفهانی در جمع طلاب حوزه علمیه ی اصفهان

سوال در مورد عرفان قرآن و عترت

سؤال: عرفان قرآن و عترت که شما روی آن تکیه می کنید و مروج آن هستید چیست؟


پاسخ: ملاک عرفان محبت است، و ملاک محبت اطاعت. تبعیت لازم لا ینفک محبت است « قُلْ إِنْ كُنْتُمْ تُحِبُّونَ اللهَ فَاتَّبِعُوني يُحْبِبْكُمُ اللهُ » (آل عمران: 31).

عرفان قرآن و عترت، آن عرفانی است که مثل امیرالمؤمنین (ع) حاضر نشد سلطنت و حکومت جهان اسلام را با یک دروغ (حتی مصلحت آمیز آن) به دست بیاورد وقتی مجبوبش می گوید دروغ نگو تا هر کجا که باشد پای آن ایستاده است.

این است آن عرفان قرآن و عترت که انسان را از خود بیخود و فانی در محبوب می کند و کسی جز محبوب را نمی بیند و نمی خواهد و اصلاً طاقت شنیدن کلامی جز کلام محبوبش را ندارد و جز در خانه ی محبوبش را نمی کوبد.

سخنان آیت الله صافی در جمع مردم فولادشهر

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

درباره ما

آیت الله علی صافی اصفهانی اصول فقه را نزد مرحوم آیت ا... صالحی. حاشیه ملاعبدا... را نزد آقای خسرو شاهی. منظومه را نزد آیت ا... انصاری شیرازی. معالم را نزد استاد مدرس افغانی تلمذ کردند. لمعه را اکثراً نزد مرحوم آیت ا... وجدانی فخر و مقداری را نزد مرحوم آیت ا... ذهنی تهرانی تلمذ نمودند. رسائل را نزد آیت ا... اعتمادی خواندندد.

ادامه مطلب...

تماس با ما

home-icon-  اصفهان، چهارراه عسگریه ، خیابان صغیر اصفهانی ، کوچه شماره 9، پلاک 70 ، دارالصادق اصفهان

mail-black  

     

telephone  32317981 ، 03132317982

printer2  32317983