wrapper

سرتیتر مطالب

بسمه تعالی
 محضر مبارک و باهر النور فقیه عالیقدر  حضرت آیت الله حاج شیخ علی صافی اصفهانی دام ظله العالی

 

سلام علیکم ورحمة اللَّه وبرکاته؛
شیخ حُرّ عامِلی قدّس سرّه در وسائل الشیعة مُسنداً از فیّاض بن محمّد طوسی (طرطوسی خ) نقل می‌کند: «أَنَّهُ شَهِدَ أَبَا الْحَسَنِ عَلِيَّ بْنَ مُوسَى الرِّضَا عَلَيْهِمَا السَّلَامُ فِي يَوْمِ الْغَدِيرِ وَبِحَضْرَتِهِ جَمَاعَةٌ مِنْ خَاصَّتِهِ قَدِ احْتَبَسَهُمْ لِلْإِفْطَارِ، وَقَدْ قَدَّمَ إِلَى مَنَازِلِهِمْ الطَّعَامَ وَالْبُرَّ وَالصِّلَاتِ وَالْكِسْوَةَ حَتَّى الْخَوَاتِيمَ وَالنِّعَالَ»، و در ادامۀ این حدیثِ شریف از امیرِمؤمنان علیه السلام روایت می‌کند: «فَالدِّرْهَمُ فِيهِ بِمِائَةِ أَلْفِ دِرْهَمٍ وَالْمَزِيدُ مِنَ اللَّهِ عَزَّ وَجَلَّ[4]».
و نیز مُسنداً از امامِ صادق علیه السلام روایت کرده است: «وَالدِّرْهَمُ فِيهِ بِأَلْفِ أَلْفِ دِرْهَمٍ[5]»
و نیز مُسنداً از امام رضا علیه السلام روایت می‌کند: «وَالدِّرْهَمُ فِيهِ بِأَلْفِ دِرْهَمٍ لِإِخْوَانِكَ الْعَارِفِينَ فَأَفْضِلْ عَلَى إِخْوَانِكَ فِي هَذَا الْيَوْمِ وَسُرَّ فِيهِ كُلَّ مُؤْمِنٍ وَمُؤْمِنَةٍ[6]».
به عرض انور آن فقیه عالیقدرِ مدافعِ حریمِ ولایتِ امیرِمؤمنان علیه السلام می‌رساند، عدّه‌ای از مؤمنین قصد دارند که در روزِ عیدِ سعیدِ غدیرِ خُمّ به جهتِ شکرانۀ نعمتِ بزرگِ ولایتِ مولانا و سیّد الکونَین أسد اللَّه الغالب امیر المؤمنین علی بن ابی طالب علیهما السلام اهداء به مقامِ سامی و عالیِ آن حضرت و برایِ سلامتیِ فرزندش آخرین ذخیرۀ الهی حضرتِ حُجَّت ابن الحسن أرواحنا له الفداء وعجَّل اللَّه تعالی فرجه و نیز از بابِ استحبابِ بالای اِطعام و نیز اِنفاق در این روزِ عظیم که برترین عیدِ مسلمین جهان هست[7]، قُربانی نموده و آن را در میانِ مؤمنین و فقراء از ایشان تقسیم کنند.
بدین جهت از شما فقیه عالیقدر حفظکم اللَّه ویرعاکم خواستارِ بیانِ نظرِ مبارکتان در این زمینه می‌باشیم؛ و خواستاریم که مرحمت نموده و در موردِ برپائیِ جشن‌های عیدِ سعیدِ غدیرِ خُم و چگونگیِ آن نصائحِ خود را بیان بفرمائید.. اجرتان با مولایِ متّقیان سلام اللَّه علیه.

------------------------------------

[1]. إقبال الأعمال، ج1، ص464.
[2]. وسائل الشیعة، كتاب الصلاة: الباب 3 مِن أبواب بقيَّة الصلوات المندوبة، ح1.
[3]. سورۀ مبارکۀ مائده، آیۀ شریفۀ 3.
[4]. همان، كتاب الصيام: الباب 14 مِن أبواب الصوم المندوب.
[5]. همان، كتاب الصلاة: الباب 3 مِن أبواب بقيَّة الصلوات المندوبة، ح1.
[6]. همان، کتاب الحجّ: الباب 28 مِن أبواب المَزار وما یناسبه، ح1.
[7]. همان، کتاب الصلاة، الباب 40 مِن أبواب صلاة الجُمعة، ح5.


پاسخ: 

بسم الله الرحمن الرحیم


(قال الله تبارک وتعالی : ولایة علی بن ابی طالب حصنی و من دخل حصنی أمن من عذابی)

 
غدیر از اعظم اعیاد و شعار بزرگ تشیّع و حلقۀ اتصال انسان ها به مبدأ است .
 
غدیر روز نزول عظیم ترین نعمت های الهی برای تمامی موجودات این عالم از انسان و حیوان و نبات و جماد است.
 
غدیر روز مأیوس شدن شیطان از عباد مخلصین است
 
غدیر شاه رگ اصلی موجودیت و حیات جاوید قرآن است .
 
غدیر ، روز اکمال دین و اتمام نعمت بر مسلمین و روز ظهور دین مرضی پروردگار عالم است ((الْيَوْمَ أَكْمَلْتُ لَكُمْ دِينَكُمْ وَأَتْمَمْتُ عَلَيْكُمْ نِعْمَتِي وَرَضِيتُ لَكُمُ الإِسْلاَمَ دِينًا ))(1)
 
جز دینی که در غدیر اعلام شد که اساسش بر مولویّت أمیرألمؤمنین(ع) نهاده شده است دین دیگری از کسی پذیرفته نیست ((وَمَن يَبْتَغِ غَيْرَ الإِسْلاَمِ دِينًا فَلَن يُقْبَلَ مِنْهُ وَهُوَ فِي الآخِرَةِ مِنَ الْخَاسِرِينَ ))(2)
 
اسلامی را که خداوند به آن رضایت می دهد و آن را به عنوان دین برای مردم برگزیده است ، آن اسلامی است که حصن حصینش ولایت مطلقه ی کلیّه ی الهیّه ی علی بن ابی طالب(ع) بر ما سوی الله است (( وَلَيُمَكِّنَنَّ لَهُمْ دِينَهُمُ الَّذِي ارْتَضَى لَهُمْ ))(3)
 
آنان که چنین دینی را پذیرفته اند داخل در این دژ مستحکم الهی شدند و از عذاب اخروی در أمن و أمان و آنانکه نپذیرفتند و یا بیعت شکنی کردند و یا چیزی به آن افزودند از زیان کارانند.
 
بسیار سزاوار است متمسکین به ولایت علی بن ابی طالب(ع)، در روز غدیر بلکه در دهه فرخندۀ غدیر شاد باشند و به جشن وسرور بپردازند، از هم دیگر دیدن کنند ، عیدی وهدیه بدهند، اطعام کنند و نعمت عظمای ولایت را که از اعظم نعم الهی است شاکر باشند و به یک دیگر تبریک و تهنیت بگویند زیرا که روز غدیر از اعظم اعیاد اسلامی است و مسلمین باید در راه إحیاء این روز بزرگ که إحیای توحید و نبوت و ولایت است جان فشانی کنند .
 
و بدانید که اطعام در این روز بزرگ بسیار مهم و مورد نظر خدا و اولیاء خداست و سیرۀ مستمرۀ بسیاری از فقهاء عظام از جمله مرحوم حضرت والد (قدس سره الشریف) بود که ایشان روز غدیر در نجف اشرف اطعام عام می نمودند. خداوند انشاءالله شما را تأیید کند و در راه احیاء غدیر هر چه بیشتر موفق تر بگرداند. والسلام علیکم و علی عبادالله الصالحین الذین تمسکوا بولایه امیرالمؤمنین و الائمه المعصومین(ع)

 

22 ذیقعده 1439
اصفهان - حوزه علمیه صدر بازار
mohralisafi

----------------------------------
پی نوشت ها:

1- مائده / 3
2- آل عمران / 85
3- نور / 55

 

درباره ما

آیت الله علی صافی اصفهانی اصول فقه را نزد مرحوم آیت ا... صالحی. حاشیه ملاعبدا... را نزد آقای خسرو شاهی. منظومه را نزد آیت ا... انصاری شیرازی. معالم را نزد استاد مدرس افغانی تلمذ کردند. لمعه را اکثراً نزد مرحوم آیت ا... وجدانی فخر و مقداری را نزد مرحوم آیت ا... ذهنی تهرانی تلمذ نمودند. رسائل را نزد آیت ا... اعتمادی خواندندد.

ادامه مطلب...

تماس با ما

home-icon-  اصفهان، چهارراه عسگریه ، خیابان صغیر اصفهانی ، کوچه شماره 9، پلاک 70 ، دارالصادق اصفهان

mail-black  

     

telephone  32317981 ، 03132317982

printer2  32317983