wrapper

اکسیر اعظم در سیر و سلوک

سلسله مباحث اخلاقی و عرفانی فقیه عارف آیت الله حاج شیخ حسن صافی اصفهانی(ره) تهیه و تنظیم : مرکز احیاء و نشر آثار مرحوم آیت الله صافی اصفهانی (ره) وابسته به دارالصادق اصفهان
تحت اشراف استاد معظم حاج شیخ علی صافی اصفهانی

فهرست:

آیت الله صافی از زندگی خویش می‌نویسد

پيشگفتار
تعریف محبت
محبت، اساس ایمان
محبت، صراط مستقيم
محبت، اکسیر اعظم
محبت آتش شعله‌ور
مقام والاي اهل محبت
اهل محبت ادّعا ندارند
اهميت خارج كردن محبت دنيا از دل
محبت دنيا قابل زوال است
اهل محبت، پاك‌ ترين انسان‌ها هستند
عاقلان ديوانه‌ نما
لذت‌هاي اهل محبت
همنشینی محب و محبوب در قیامت
تألم اولياء خدا از فراق محبوب
اهل محبت، محبوبین عالم
دستگیری خدا از اهل محبت
ويژگي‌هاي محبین اهل‌بیت (علیهم السلام)
ويژگي‌هاي ده‌گانه محبين در دنیا
ويژگي‌هاي ده‌گانه محبين، در آخرت
نقش مهم محبت در تربيت و اصلاح اخلاق
1ـ محبت از ناحیه مربی
2ـ محبت از ناحیه شخص مورد تربیت
3ـ محبت از ناحیه محیط تربیتی
چرا اسلام به دوستی اهل‌بیت توصیه می‌کند؟
محبت به امام زمان(عجل الله فرجه)، وسیله‌ی رسیدن به هدف خلقت
شناخت، سرچشمه‌ی محبت
تقوا؛ سرچشمه محبت است
محبت به اولياء خدا محبت به خداست
واژه «عشق» در قرآن و احادیث
عشق حقيقي و عشق مجازي
محبت به خدا و اولياء با بغض دشمنان آن‌ها همراه است
محبت ارزشمند، فقط محبت به خاطر خدا است.
لزوم رعايت اعتدال در محبت
چه کسانی محبوب خدا هستند؟
مصيبت؛ خير يا شرّ؟
محبت خاص امام به دوستان
محبت در زمان ظهور امام زمان(عجل الله فرجه)
مقدمه‌ ای بر وصیت‌نامه آیت الله صافی اصفهانی(ره)به قلـم آیت الله نجومـی
متن وصیت‌ نامه فقیه و عارف سوخته دل، آیت الله صافی اصفهانی(ره)

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

مرکز احياء و نشر آثار آيت الله صافي اصفهاني(قدس سره) مستقر در مجموعه‌ی دارالصّادق اصفهان، در راستاي گسترش معارف قرآن و عترت و به منظور تسریع و آسان‌سازی استفاده‌ ی هرچه بیشتر، از افکار و اندیشه‌های ناب مرحوم آیت الله صافی اصفهانی که از سرچشمه‌ ی زلال قرآن و عترت گرفته شده ولاغیر. حسب‌الامر سرپرست محترم اين مجموعه، محقّق و استاد عاليمقام حوزه‌ی علميّه‌ی اصفهان، حضرت آيت الله حاج شيخ علي صافي، و تحت اشراف آن خلف صالح تصميم به تهذيب و جداسازي موضوعي بحث‌هاي اخلاقي و عرفاني آن عارف روشن ضمير قرآنی دارد، بحث‌هایی که بنیانگذارش حضرت ایشان بوده و این جلسات به تدبیر و برنامه‌ ریزی معظّم له تشکیل و ثبت و ضبط شده است.[1]

و اينك پس از انتشار چند مجموعه از بحث‌هاي اخلاقي و عرفاني مرحوم آیت الله صافی اصفهانی و استقبال گسترده و شايان توجه شيفتگان به معارف قرآن و اهل‌ بيت(علیهم السلام) مجموعه‌ی ديگري با عنوان «محبت» را در اختيار علاقه‌ مندان قرار مي‌دهد. اميدواريم اين تلاش مورد عنايات خاصّه‌ ی صاحب اين مجموعه‌ ی مقدّس، حضرت امام صادق(علیه السلام) قرار گيرد؛ و براي علاقه‌ مندان به معارف دين و مذهب حقّه‌ ی جعفری سودمند واقع شود.

-------------------

پی نوشت ها:

[1]. متذکر می‌شویم که حضرت استاد حاج شیخ علی صافی اصفهانی در رساله‌ی پاسخ به شبهات در مورد چگونگی تأسیس جلسات درس اخلاق مرحوم والدشان چنین می‌فرمایند:

«شخص اینجانب مؤسس جلسات توسل صبح‌های جمعه و درس‌های سیار اقتصاد ایشان و هم‌چنین جلسات درس‌های اخلاق و معارف مرحوم والد بودم که پس از آن‌که مدت‌ها به ایشان پیشنهاد و اصرار می‌کردم وقتی دیدم ایشان مطلقاً راضی نمی‌شوند و از این بابت مأیوس شدم تصمیم گرفتم ابتدا یک جلسه‌ی دعای توسلی برگزار کنم وآنگاه به مرور زمان ایشان را راضی کنم.

شبی از شب‌های جمعه و سرد زمستان بود که قبل از نماز مغرب و عشا وسایل چای را آماده کردم و با آقا به مسجد رفتم در مسجد به چند نفر از رفقا گفتم بعد از نماز به منزل ما بیایید یک جلسه‌ی دعای توسلی داریم. وقتی از مسجد برگشتیم مرحوم والد دیدند بساط چای برقرار است، پرسیدند: مهمان داریم؟ گفتم: می‌خواهیم یک دعای توسل بخوانیم. آنگاه چند نفر از دوستان آمدند و دعا را شروع کردیم و ادامه پیدا کرد تا بعد از چند هفته کم‌کم بنده و شرکت‌کنندگان در آن مجلس آقا را راضی کردیم که هفته‌ای 20 دقیقه الی نیم ساعت یک مقدار مطالب اخلاقی برای ما بیان نمایند و الحمدلله این کار عملی شد و اکنون به عنوان یک اثر ماندگار از ایشان باقی مانده است.

جا دارد متذکر شوم که مرحوم والد بعضی کتاب‌ها را به من معرفی می‌کردند و می‌فرمودند: ببین راجع به فلان موضوع (که باید شب جمعه راجع به آن بحث می‌کردند) اگر داستان جالب و بدرد بخوری دارد آن را مطالعه کن و برایم بگو تا در بحث شب جمعه از آن استفاده کنم. بنده نیز امتثال امر می‌کردم به امید این‌که در تبیین و نشر معارف حقیقی اسلام سهمی داشته باشم که مورد رضای خدا و اولیاء خدا واقع شود.

درباره ما

علامه فقیه آیت الله حاج شیخ حسن صافی اصفهانی رحمه الله ، پدر فقیه وارسته آیت الله علی صافی اصفهانی و رییس حوزه علمیه اصفهان که مقدمات را در اصفهان و قم به پایان رساندند، سطح را اکثراً در قم مقدار زیادی از شرح لمعه را نزد آیت الله العظمی مرعشی، و معالم را نزد آقای صدوقی و زیادی از رسائل و مکاسب را نزد آقای آیت الله شیخ عبدالرزاق نائینی و مقداری از سطح مکاسب را نزد امام(ره) خواند. مقداری از تفسیر جوامع الجامع را با ...

ادامه ...

تماس با ما

home-icon-  اصفهان، چهارراه عسگریه ، خیابان صغیر اصفهانی ، ابتدای کوچه شماره 9 ، پلاک 70 ، دارالصادق اصفهان

mail-black  

     

telephone  32317981 ، 03132317982

printer2  32317983